Nejlepší sojová omáčka k sushi - která to je?

Kde je sushi, tam je i sójová omáčka. Těch ale existuje velká řada a samozřejmě nejsou všechny stejné. Po které lahvičce v obchodě nebo e-shopu sáhnout, abyste co nejlépe doplnili chuť nigiriri, sashimi, maki nebo temaki?

Nejlepší sojová omáčka k sushi - která to je?

Oblíbená pochoutka Ludvíka XIV.

Sójová omáčka patří mezi základní pilíře asijské kuchyně. Už více než 2 500 let se vyrábí ze sóji smíchané s pšenicí, ječmenem nebo rýží. Tmavá tekutina je výsledkem fermentace sójových bobů a obilovin. Postup výroby je následující: všechny ingredience se přivedou k varu. Poté jsou vloženy do roztoku chloridu sodného s bakterií Aspergillus oryzae nebo Aspergillus soyae a několik týdnů až měsíců kvasí (tato směs se nazývá moromi).

Do Evropy se sójová omáčka dostala poprvé v roce 1670 na vyžádání Ludvíka XIV., který tuto exotickou lahůdku nabízel na svých opulentních hostinách. Později se stala běžným vývozním artiklem. Samotná sója však na starý kontinent paradoxně dorazila až za několik desítek let.

Zdravotní benefity a nezaměnitelná chuť

Kvalitní sójové omáčky mají antialergenní vlastnosti, obsahují vitaminy B, omezují nepříjemný zápach syrových ryb a působí jako antioxidant, hlavně ale skvěle doplňují chuť pokrmů asijské kuchyně, sushi nevyjímaje. Ve Spojených státech se dokonce jedná o třetí nejprodávanější omáčku po kečupu a majonéze a v Evropě je statistika podobná. Evropskými zeměmi s nejvyšší úrovní spotřeby sójové omáčky na obyvatele jsou Nizozemsko (928 kg na 1 000 osob), Irsko (698 kg na 1 000 osob) a Belgie (432 kg na 1 000 osob). Nizozemsko je zároveň největším evropským vývozcem tohoto dochucovadla.

Různé druhy japonských a čínských sójových omáček se od sebe liší složením i barvou. V našich končinách se nejčastěji prodává a konzumuje omáčka tamari, která má tmavě hnědou barvu, výrazně slanou chuť a neobsahuje téměř žádnou pšenici. Tamari je ideální pro doplnění sushi a sašimi. Zajímavostí je, že ačkoliv sójová omáčka tamari vznikla v Japonsku, tato země v současnosti vyrábí pouhá dvě procenta z celosvětové produkce.

Jakou značku vybrat k sushi

V regálech obchodů najdete mnoho značek sójové omáčky ze zahraniční i tuzemské produkce. Při výběru se soustřeďte na složení, cenu i původ: české potravinářské firmy vyrábějí sójovou omáčku, která se těm pravým nemůže rovnat.

Osvědčenou volbou jsou naopak omáčky holandské značky Kikkoman, která je číslem jedna nejen v zemi svého původu, ale také například v Japonsku a USA. Sójová omáčka Kikkoman se skvěle hodí k sushi i nudlím. Varianta s nižším obsahem soli potěší milovníky asijské kuchyně s hypertenzí, hodí se i pro děti. V nabídce je také bezlepková varianta. Hledáte-li změnu, sójová omáčka Chin-su z Vietnamu doplňuje tradiční chuť o tóny chilli a česneku.

Říká se dobrého pomálu. To platí i u sójových omáček: i když skvěle doplňují vaše oblíbené sushi a mají prokazatelné pozitivní účinky, stále se jedná o produkty s vysokým obsahem soli. Používejte proto vždy jen přiměřené množství omáčky, abyste zbytečně nepřebíjeli chuť sushi a zároveň neškodili svému zdraví.